сряда, 4 ноември 2009 г.

ARTEMIDA


Биологичноактивна хранителна добавка – витаминен комплекс с растителни компоненти

СЪСТАВ:

Една капсула съдържа:

Китайска ангелика (Angelica sinensis (Oliv.) Diels) 190 мг.
Цимицифуга (Cimicifuga racemosa (L.) Nutt.) 100 мг.
Мечо грозде (Arctostaphylos uva-ursi (L.) Sprengel) 50 мг.
Пелин (Artemisa vulgaris L.) 50 мг.
Витамин А 1000 МЕ
Витамин Е 4 мг.

Китайска ангелика (Angelica sinensis (Oliv.) Diels)
Корените и коренищата на Китайската ангелика съдържат етерично масло, кумарини, биофлавоноиди, дъбилни вещества, горчивки, смоли и други.
Притежава общоукрепващо и тонизиращо действие, нормализира функциите на централната нервна система, препоръчва се при вегетативни неврози, истерии, безсъние. Китайската ангелика подобрява периферното кръвообращение, разширява съдовете, понижава риска от тромбообразуване. Притежава обезболяващ ефект. Понижава нивото на хемоглобина и се използва за лечение на анемии. Стимулира отделянето на жлъчка, секрецията на стомашен и панкреатичен сок, подобрява моторната дейност на стомашно-чревния тракт. Затова се препоръчва при хипацидни гастрити, дуоденити, инфекциозни и неинфекциозни колити, дискинезии на жлъчогонните пътища.
За сметка на етеричните масла Китайската ангелика оказва спазмолитично и противомикробно действие, препоръчва се при заболявания на дихателните органи. Освен това, тъй като е уросептик оказва диуретично действие и се прилага при възпалителни процеси на пикочо-половата система.
Често наричат Китайската ангелика “женски женшен”. Тя нормализира хормоналния баланс в женския организъм. Възстановява редовността на цикъла при алгодисменорея, отстранява болезнените усещания. Действа благоприятно при гинекологични заболявания, свързани със застойни явления в малкия таз. Възстановява менструалния цикъл след отмяна на хормонални препарати. В китайската медицина се използва за облекчаване при раждане.

Цимицифуга (Черен кохош) (Cimicifuga racemosa (L.) Nutt.)
За медицински цели се използват корените и коренищата на растението, които съдържат гликозиди, сапонини, салицилова и изоферулова органична киселина, смолисти и стягащи вещества (танини), алкалоиди и други. Растението съдържа фитоестрогени. Затова оказва благоприятно действие върху хормоналния статус на женския организъм. Използва се при спастични болки по време на менструация, намалява проявите на климактерен синдром (приливи на топлина, нощно потене, вагинална атрофия). Притежава антидепресантно и седативно действие, използва се при нарушена сърдечна дейност от неврогенен характер, повишена нервна възбудимост, депресии, агорофобии, безсъние, мигрени. Предизвиква отпускане на гладката мускулатура, оказва хипотензивно действие, подобрява сърдечната дейност, засилва диурезата.

Мечо грозде (Arctostaphylos uva-ursi (L.) Sprengel)
В медицината се използват листата на Мечото грозде, които съдържат гликозиди (арбутин, метиларбутин), биофлавоноиди (кверцетин, изокверцетин, хиперозид, мироцитрин, мирицетин), танини на пирогаловата група, органични киселини (галова, елагова, урсулова и други).
Мечото грозде притежава противовъзпалително и стягащо действие, обусловено от танините, а също и антисептично и диуретично действие, свързано с действието на хидрохинона, образуващ се в бъбреците и пикочогонните пътища при хидролиза на гликозидите на арбутина и метиларбутина. Мечото грозде спомага за изчистването на пикочните канали от бактериалната флора и продуктите на възпалението. Препаратите с Мечо грозде се прилагат при възпалителни заболявания на пикочния мехур, пикочните канали и камъни в бъбреците, при венерически заболявания.

Пелин (Artemisa vulgaris L.)
Листата на пелина съдържат етерично масло, смолисти вещества, каротин, витамин С и други. Обикновено пелинът се използва като леко сънотворно, седативно, жлъчогонно средство, подобряващо храносмилателните процеси. При бронхити и пневмонии пелинът се използва като средство против кашлица. В гинекологичната практика се използва при нарушен менструален цикъл, за засилване на родовата дейност, при токсикоза на бременни и при миома на матката.

Биофлавоноиди
Биофлавоноидите са природни полифеноли, в наше време обхващащи около четири хиляди съединения в съответствие с тяхното общо свойство – способността да укрепват стените на капилярите (Р-витаминна активност). Биофлавоноидите притежават широкоспектърна биологична активност, преди всичко детоксикиращо и антиоксидантно действие. Те регулират активността на ензимите от различни класове, агонистите и антагонистите на рецепторите. С това е свързан изключително широкия спектър на фармакологичната им активност, включително и кардиозащитното, спазмолитичното, противовъзпалителното, радиозащитното, антиалергичното, хепатопротекторното, жлъчогонното, антисклеротичното и други действия, включително и регулиране функциите на жлезите с вътрешна секреция. Биофлавоноидите оказват антимутагенен и антиканцерогенен ефект.

Витамин А
Витамин А включва група вещества – ретинол и неговите етери, ретинал, ретиноева киселина. Провитамин А, освен бета-каротин са също и алфа и гама-каротините. Останалите каротиноиди (около 1000) не притежават провитаминна активност, обаче имат самостоятелно значение като липидоразтворими антиоксиданти и капани на синглетния кислород, както и самият витамин А. Витамин А е необходим за функционирането на органите на зрението (влиза в състава на зрителните пигменти родопсин и йодопсин) и неговият дефицит (и/или дефицитът на цинк) водят до нарушаване на адаптацията към тъмнина (“кокоша слепота”), към възникването на конюктивит (ксерофталмия). Обаче витамин А притежава и редица важни системни ефекти: необходим е за растежа, делението и диференцирането на клетките на епителните тъкани, действа антиоксидантно, което обуславя неговия онкозащитен ефект. Още един важен аспект от действието на витамин А е неговата способност да повишава местната и общата съпротивителност на организма, във връзка с което неговият дефицит повишава риска от възникване на остри респираторни инфекции и други заболявания.
Витамин А спомага за изработването на полови хормони, необходим е за поддържането на репродуктивната функция на мъжете и жените.
Основни показания за лечебното използване на витамин А са инфекциозните и простудните заболявания, заболявания на кожата, очите и храносмилателните органи (гастрит, язва на стомаха и дванадесетопръстника), нарушена функция на половите жлези. Витамин А е подходящ за лечение на изгаряния, язви и размразявания.

Витамин Е
Токоферолите (витамин Е) (82-83% - а-токоферол, 10% - b и g-токофероли) са основни мембранни антиоксиданти, стабилизиращи липидните двуслойни мембрани, което осигурява оптимални условия за функциониране на мембранните рецептори, на системите на мембранния пренос и на мембранните ензимни структури. Последните включват вериги за пренос на електрони, определящи енергоосигуряването на клетките и синтеза на АТФ и ензимите на монооксигеназната система, осигуряващи от една страна биосинтез на най-важните ендогенни съединения (кортикоидни и полови хормони, полиненаситени мастни киселини, витамини от група A, D и т.н.), биотрансформация на холестерина в жлъчни киселини и т.н., а от друга страна детоксикация на ксенобиотиците. Не по-малко важно значение имат токоферолите за защитата от окислението на SH-групата белтъчини, включително белтъчините на дихателните и преносните мембранни системи. Изключително важна е функцията на токоферолите като регулатор на биосинтеза на РНК, а следователно и на белтъчините въобще, а също и синтеза на ядрото на хем за хемсъдържащите белтъчини. Трудно е да се преоцени значимостта на този ефект, тъй като с хем е свързано не само осигуряването на организма с кислород, но и проявяването на най-важните биохимични функции (чрез цитохром Р-450-зависима система), включително биотрансформацията на холестерин. С гореизложеното е свързано регулиращото влияние на токоферолите върху метаболизма на белтъчините, мазнините, въглехидратите, хормоните, мастноразтворимите витамини, включително A и D. По силата на това те оказват изразен ефект върху дейността на различни системи на организма – поддържат функциите на сърдечно-съдовата система, ендокринните жлези (включително половите), мускулната тъкан, кръвообразуването (хемопоезата) и т.н.
Витамин Е се прилага при профилактика на онкологични заболявания и исхемична болест на сърцето, при миокардиодистрофии, спазми на периферните съдове, в спортната практика (при натрупването на мускулна маса), при мускулни дистрофии, дерматомиозити, амиотрофична странична склероза, при опасност от спонтанен аборт, нарушена функция на половите жлези, при простатит, чернодробни заболявания, при някои дерматози, псориазис, в педиатричната практика при хипотрофии.

ОСНОВНИ ФАРМАКОДИНАМИЧНИ ОСОБЕНОСТИ НА ДЕЙСТВИЕТО НА БАД:

Общоукрепващо
Тонизиращо
Спазмолитично
Обезболяващо
Противовъзпалително
Антиоксидантно
Имуномодулиращо
Регулиращо хормоналния баланс
Диуретично
Стягащо
Противомикробно
Хипотензивно
Хипохолестеринемично
Кръвоспиращо
Антианемично
Антидепресивно
Отхрачващо
Против кашлица

ПОКАЗАНИЯ:

Препоръчва се:
Като общоукрепващо средство:
За повишаване неспецифичната резистентност на организма с цел понижаване на неблагоприятното въздействие на факторите на околната среда
За повишаване съпротивителните сили на организма към инфекциозни заболявания
След операции
При умствено и физическо пренатоварване
За подобряване качеството на съня
За нормализиране на менструалния цикъл
За стимулиране на родовата дейност
В пред- и климактерен период
За профилактика и засилване ефекта на медикаментозната терапия:
При заболявания на репродуктивната система у жените (при нарушения на менструалния цикъл, миома на матката и други)
При заболявания на пикочогонната система (пиелити, цистити, уретрити)
При остри и хронични заболявания на дихателните пътища (бронхити, пневмонии и други)
При остри и хронични заболявания на стомашно-чревния тракт (гастрити, ентероколити, колити и други)
При заболявания на жлъчката и жлъчогонните пътища (холецистити, дискинезия на жлъчогонните пътища)
При анемии
При сърдечно-съдови заболявания (исхемична болест на сърцето, хипертонична болест, ревматизъм)
При ендокринна патология (нарушена функция на половите жлези при жените)
При кожни заболявания (екзема, псориазис, дерматити, невродермити и други)
При астенични състояния с различна етиология
При нервни и психична разстройства (депресия, безсъние, неврастения, истерия, невралгия, неврит, радикулит)
При нарушена обмяна на веществата (подагра, затлъстяване)
При рани и язви

ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ:

Не се препоръчва прием на препарата при повишена чувствителност към компонентите на БАД, по време на бременност и лактация. При камъни в жлъчката се препоръчва консултация с лекар преди прием на препарата.

НАЧИН НА УПОТРЕБА: По 1 капсула два пъти дневно преди хранене с много вода.

ОПАКОВКА: Капсули по 400 мг.

УСЛОВИЯ НА СЪХРАНЕНИЕ: Да се съхранява на сухо, проветриво място (при температура под 25°С), на защитено от слънчева светлина и силни електромагнитни полета място, недостъпно за деца.

СРОК НА ГОДНОСТ: 3 години от датата на производство.

Няма коментари:

Публикуване на коментар