сряда, 4 ноември 2009 г.
LAMIN
Биологичноактивна хранителна добавка – витаминен комплекс с растителни компоненти
СЪСТАВ:
Една капсула съдържа:
Елевтерокок (Eleutherococus senticocus Maxim.) 170 мг.
Парагвайски чай (Ilex Paraguariensis St Hil.) 100 мг.
Цветен прашец 50 мг.
Витамин С 20 мг.
L-карнитин 20 мг.
ХАРАКТЕРИСТИКА И ОСНОВНИ СВОЙСТВА НА БАД:
Елевтерокок (Eleutherococus senticocus Maxim.)
Принадлежи към групата на адаптогенните растения и в това отношение е близък до жен-шена (другото име на това растение е сибирски женшен). За лечебни цели се използват корени и коренища, съдържащи етерично масло, биофлавоноиди, полизахариди, витамини, минерални вещества и други. Действащи вещества са гликозидите – елевтерозидите A, B, C, D, E.
Една от основните прояви на адаптогенното действие на елевтерокок е активацията на процесите на синтез на белтъчини, включително ензими, оптимизиране характера на въглехидратната и липидната обмяна, а с това и на енергетичната обмяна, подобряване утилизацията на кислород и стимулиране на синтез на АТФ, антиоксидантен ефект. Той възбужда ЦНС, намалява сънливостта, притежава антидепресантни свойства.
Като цяло елевтерокок оказва общоукрепващо, тонизиращо действие, активизира умствената и физическата работоспособност, повишава потентността, нормализира имунитета, повишава неспецифичната резистентност на организма и неговата съпротивляемост към неблагоприятните фактори на околната среда.
Приема се при астенични и астенодепресивни състояния, атеросклероза, леки форми на захарен диабет. Използва се при хронична лъчева болест (в съчетание с други средства), при отравяне с отровни растения (като противоотрова), намалява токсичното действие на противотуморните средства (циклофосфан, тиофосфамид, сарколизин), намалява разрастването на туморните клетки и вероятността от метастази в други органи, което позволява повишаването на надеждността на хирургичното лечение на онкопатологията.
Парагвайски чай (Ilex Paraguariensis St Hil.)
Парагвайският чай, или мате е зелен чай, приготвен от листенцата на това растение. Зеленият чай мате съдържа не по-малко от 1% кофеин, което съответства на 1 мг. кофеин в капсулата. Благодарение на наличието на кофеин оказва меко аноректично, слабително и диуретично действие.
Цветен прашец
Цветният прашец е сложен екстракт от биологичноактивни вещества – белтъчно-витаминно-минерален комплекс. Той съдържа белтъчини (11-28%), фосфолипиди, биофлавоноиди, витамини, широк спектър макро- и микроелементи (около 30), фитонциди.
Цветният прашец притежава общотонизиращо действие, стимулира умствената и физическа работоспособност, подобрява обмяната на веществата, нормализира работата на жлезите с вътрешна секреция. Цветният прашец проявява кардиотоничен ефект, понижава артериалното кръвно налягане и нивото на холестерин в кръвта, увеличава съдържанието на хемоглобин и еритроцити в кръвта, което е важно при анемия. Повишава имунитета и притежава противомикробно действие (включително и против салмонела).
Цветният прашец е изключително ефективен при простатит и аденом на простатата, той действа тонизиращо при импотентност. Цветният прашец влияе благоприятно на функцията на щитовидната жлеза, черния дроб (особено при хепатит), стомашно-чревния тракт (при язва на стомаха и дванадесетопръстника и други), способства за повишаването на съпротивителните сили на организма към инфекциозни заболявания и стрес.
Биофлавоноиди
Биофлавоноидите са природни полифеноли, в наше време обхващащи около четири хиляди съединения в съответствие с тяхното общо свойство – способността да укрепват стените на капилярите (Р-витаминна активност). Биофлавоноидите притежават широкоспектърна биологична активност, преди всичко детоксикиращо и антиоксидантно действие. Те регулират активността на ензимите от различни класове, агонистите и антагонистите на рецепторите. С това е свързан изключително широкия спектър на фармакологичната им активност, включително и кардиозащитното, спазмолитичното, противовъзпалителното, радиозащитното, антиалергичното, хепатопротекторното, жлъчогонното, антисклеротичното и други действия, включително и регулиране функциите на жлезите с вътрешна секреция. Биофлавоноидите оказват антимутагенен и антиканцерогенен ефект.
Витамин С
Витамин С представлява комплекс от родствени вещества, предотвратяващи скорбута. Той участва в много окислително-възстановителни реакции в организма. Най-важни представители са L-аскорбиновата киселина и нейната окислена форма– дехидроаскорбиновата киселина. Основно свойство на тези съединения е антиоксидантно и защитаващо от свободните радикали, което обуслява потискане от аскорбиновата киселина на процесите на прекисно окисление на липидите, белтъчинните и други и на клетъчните компоненти и ги защитава от повреждане. С това е свързан мембраностабилизиращия ефект на витамин С и неговото имуномодулиращо действие. Витамин С се натрупва в левкоцитите, като повишава тяхната фагоцитарна активност. Именно заради това витамин С проявява противомикробно и даже противовирусно действие, в частност при грип и други инфекциозни заболявания, когато неговото ниво в кръвта рязко се понижи. Освен това витамин С стимулира детоксикиращата ензимна система на черния дроб и затова притежава антитоксичен ефект при различни неблагоприятни въздействия на организма.
Изключително важно е активиращото действие на витамин С за биосинтеза на кортикоидните хормони в надбъбречната кора, отговарящи за адаптивните реакции на организма. Затова витамин С стимулира адаптивните процеси и има антистресово действие. Обратно при стрес нивото на витамин С в организма сериозно намалява и той трябва веднага да бъде набавен. Има сведения за влиянието на витамин С върху процесите на образуване на кетахоламини (дофамин и норадреналин), серотонин и ендорфини и съответно върху психо-емоционалното състояние на човека.
Витамин С е един от най-важните фактори за съзряването на колаген, формирането на колагенните влакна на съдовете, кожата, лещата на окото, костната тъкан и зъбите. Оттук е капиляроукрепващия ефект на витамин С и неговото стабилизиращо влияние върху съединителната тъкан на съдовите стени и други структури на организма. Като нормализира проницаемостта на съдовите стени, витамин С проявява противовъзпалително и антихеморагично действие при капиляропатията на различни етиологии. Витамин С спомага за по-доброто усвояване на желязото и нормализира кръвотворните процеси.
Витамин С се прилага с профилактична и лечебна цел при хипо- и авитаминозата (скорбута), при хеморагичните диатези (хемофилии и др.), при кръвотечения от носа, при белодробни и маточни кръвотечения, при кръвотечения, предизвикани от лъчева болест и предозиране с антикоагуланти, при инфекциозни заболявания и интоксикации, болести на черния дроб, първична и вторична недостатъчност на бъбреците, онкопатология, за нормализиране на липидната обмяна при атеросклероза и други сърдечно-съдови заболявания, при бавнозаздравяващи рани и язви, чупене на кости, при работа, изискваща физическо, умствено и емоционално напрежение, по време на бременност и кърмене. Дефицитът на витамин С повишава риска от развитие на простудни заболявания, нивото на холестерина в кръвта, развива кръвотечение от венците, себорея, склонност към умора, раздразнителност, сънливост и други.
L-карнитин
L-карнитинът е нискомолекулярно азотосъдържащо съединение (производно на гама-амино-бета-оксимаслената киселина), което се отнася към биогенните, витаминоподобни вещества. В организма той се синтезира от аминокиселините лизин и метионин при достатъчно постъпление на желязо, витамин С, РР, В6. Играе важна роля в преноса на висши мастни киселини в митохондриите, където се осъществява окислението с образуването на АТФ. Притежава спестяващ ефект по отношение на белтъчините (за сметка на предотвратяване на използването на аминокиселини за енергетични нужди). Затова дефицитът на L-карнитин води до нарушаване на липидната и белтъчинната обмяна.
L-карнитинът е необходим за поддържането на оптималното физиологично състояние и нормалната функция на мускулите (неговото съдържание в мускулната тъкан е около 20-50 мг%), участва в процесите на енергоосигуряване на мускулната тъкан и, което е особено важно, на сърдечния мускул. Той е ефективен при сърдечна недостатъчност, стенокардии, аритмии, спомага за повишаване на поносимостта към физически натоварвания, както при болни, така и при здрави хора, включително и при спортисти. В спортната практика L-карнитинът се използва за повишаване на поносимостта на организма, подобряване на сърдечната функция, намаляване на подкожни мазнини, увеличаване на мускулната маса, по-бързо възстановяване на организма след тренировки.
L-карнитинът благоприятства понижаването на нивото на холестерина и триглицеридите в кръвния серум, нормализира обмяната на мазнини в черния дроб. Следователно той потиска развитието на атеросклероза, оптимизира обмяната на веществата, подобрява функцията на черния дроб. Това има голямо значение за хора, страдащи от алкохолизъм, захарен диабет, тъй като при тези заболявания неговото ниво в тъканите е понижено. L-карнитинът нормализира дейността на централната нервна система, притежава антидепресантен ефект, подобрява паметта. Освен това той е необходим за функционирането на репродуктивната система при мъжете - увеличава количеството и подвижността на сперматозоидите.
ОСНОВНИ ФАРМАКОДИНАМИЧНИ ОСОБЕНОСТИ НА ДЕЙСТВИЕТО НА БАД:
Общоукрепващо
Противовъзпалително
Тонизиращо
Адаптогонно
Антидепресивно
Засилващо потентността и сперматогенезата
Диуретично
Антисептично
Имуномодулиращо
Антиоксидантно
Мембранозащитно
Антианемично
Детоксикиращо
ПОКАЗАНИЯ:
Препоръчва се
Като общоукрепващо средство:
За повишаване неспецифичната резистентност на организма с цел понижаване на неблагоприятното въздействие на факторите на околната среда
За повишаване съпротивителните сили на организма към инфекциозни заболявания
За профилактика след операции, включително на органите на пикочо-половата система
За повишаване устойчивостта към стресови ситуации
При физическо и емоционално пренатоварване
В специализираното хранене на спортисти
За регулираня обмяната на веществата
За профилактика и засилване ефекта на медикаментозната терапия:
При възпалителни процеси на пикочо-половата система (цистити, пиелити, уретрити, простатит, венерически заболявания и други)
При импотентност
При остри и хронични заболявания на стомашно-чревния тракт (гастрити, язва на стомаха и дванадесетопръстника, ентероколити, колити)
При заболявания на черния дроб и жлъчогонните пътища (хепатити, холецистити, дискинезии на жлъчогонните пътища по хипокинетичен път)
При заболявания на сърдечно-съдовата система (невроциркулаторна дистония по хипотоничен тип, атеросклероза, исхемична болест на сърцето, аритмии, сърдечна недостатъчност)
При астенични и астенодепресивни състояния с различна етиология
При инфекциозни заболявания, включително с вирусна етиология
При отравяния
При лъчева болест
При онкологични заболявания на фона на проведена химиотерапия, рентгенотерапия
При ендокринна патология (захарен диабет, нарушена функция на половите жлези при мъжете)
При нарушена обмяна на веществата (затлъстяване)
ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ:
Не се препоръчва прием на препарата при повишена чувствителност към компонентите на БАД, при хипертонична болест, на деца под 12 години.
НАЧИН НА УПОТРЕБА: По 1 капсула два пъти дневно преди хранене с много вода.
ОПАКОВКА: Капсули по 375 мг.
УСЛОВИЯ НА СЪХРАНЕНИЕ: Да се съхранява на сухо, проветриво място (при температура под 25°С), на защитено от слънчева светлина и силни електромагнитни полета място, недостъпно за деца.
СРОК НА ГОДНОСТ: 3 години от датата на производство.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар