сряда, 4 ноември 2009 г.

ARTUM

Биологичноактивна хранителна добавка – витаминно-минерален комплекс с растителни компоненти

СЪСТАВ:

Една капсула съдържа:

Коприва (Urtika dioica L.) 175 мг.
Тиквено семе (Cucurbita maxima Duch.) 50 мг.
Плодове от Палма-джудже (Serenoa repens (Bartr.) Small) 50 мг.
Бета-каротин 2,5 мг.
Витамин Е 4 мг.
Цинков глюконат 40 мг.
включително цинк 5 мг.

ХАРАКТЕРИСТИКА И ОСНОВНИ СВОЙСТВА НА БАД:

Коприва (Urtika dioica L.)
За медицински цели се използват коренища и корени, които съдържат стерини, кумарини, алкалоиди, танини, витамин С и други. Действащ фактор е липидостероидният комплекс, който блокира действието на глобулина, свързващ половите хормони и потискащ превръщането на тестостерона.
В медицината се използва настойка от коренища и корени като средство, нормализиращо функцията на простатната жлеза. Копривата повишава тонуса на дихателния център и сърдечно-съдовата система. Като кръвоспиращо средство се използва при белодробни, бъбречни, чревни, хемороидни кръвотечения. Като противодиабетно средство (съдържа секретин, който стимулира образуването на инсулин) се използва при захарен диабет. Като отхрачващо средство се използва при белодробна туберколоза и заболявания на горните дихателни пътища. Използва се при атеросклероза, холецистит, язва на стомаха и дванадесетопръстника, при остър и хроничен ентероколит, нефрит, анемия, епилепсия, истерия, паралич, остър ставен ревматизъм, подагра, кожни заболявания (фурункулеза, лишеи, пришки), остеомиелит, при лечение на бавнозарастващи рани и язви.

Тиквено семе (Cucurbita maxima Duch.)
С лечебна цел се използват зрелите семки, които съдържат белтъчина, полиненаситени мастни киселини от клас омега-3, делта-7-стерин, тритерпени, органични киселини, витамини от група В, витамин С, селен, магнезий, богати на органично свързан цинк и други.
В медицината тиквеното семе се използва при заболявания на простатната жлеза (простатит, аденом на простатата) и пикочния мехур. Основният компонент, благотворно въздействащ върху състоянието на простатата е делта-7-стерин, който заедно с цинка влияе върху системата на тестостерона – дихидротестостерона. Освен това тиквеното семе притежава диуретично, противовъзпалително, жлъчогонно, леко слабително и противоглистно действие.

Плодове от Палма-джудже (Serenoa repens (Bartr.) Small)
За медицински цели се използват зрелите плодове. Активни са стероидните компоненти на растението, което оказват тонизиращо действие върху мъжката репродуктивна сфера, потискат хиперплазията на простатната жлеза, нормализират функцията на тестикула, засилват сперматогенезата и възпрепятстват развитието на импотентност. Механизмът на това действие е следният:
1.Биологичноактивните компоненти на Палмата-джудже понижават активността на ензима 5-алфа-редуктаза, контролираща превръщането на тестостерона в активната му форма – дихидротестостерон, а също и възпрепятстват свързването на дихидротестостерона с клетъчните рецептори, като отслабват неговия силно изразен хормонален ефект.
2.Биологичноактивните компоненти на Палмата-джудже потискат и един друг ензим–ароматаза, който превръща тестостерона в естрадиол и други женски полови хормони, а също потиска свързването на естрогените с техните рецептори, като отслабва неблагоприятното им действие върху простатата и мъжките полови органи като цяло.
И двата ефекта действат еднопосочно.
В медицината Палма-джудже се използва като диуретично, противовъзпалително и общоукрепващо средство при лечението на заболявания на простатната жлеза, пикочния мехур и импотентността. Добре се съчетава с цинк и селен.

Биофлавоноиди
Биофлавоноидите са природни полифеноли, в наше време обхващащи около четири хиляди съединения в съответствие с тяхното общо свойство – способността да укрепват стените на капилярите (Р-витаминна активност). Биофлавоноидите притежават широкоспектърна биологична активност, преди всичко детоксикиращо и антиоксидантно действие. Те регулират активността на ензимите от различни класове, агонистите и антагонистите на рецепторите. С това е свързан изключително широкия спектър на фармакологичната им активност, включително и кардиозащитното, спазмолитичното, противовъзпалителното, радиозащитното, антиалергичното, хепатопротекторното, жлъчогонното, антисклеротичното и други действия, включително и регулиране функциите на жлезите с вътрешна секреция. Биофлавоноидите оказват антимутагенен и антиканцерогенен ефект.

Бета-каротин
Бета-каротинът се използва от организма на човека за синтез на витамин А. Освен това той притежава изразен антиоксидантен ефект, спомага за понижаването на риска от развитието на онкологични и други заболявания, възникващи от повишеното екологично натоварване на човека.
Витамин А включва група вещества – ретинол и неговите етери, ретинал, ретиноева киселина. Провитамин А, освен бета-каротин са също и алфа и гама-каротините. Останалите каротиноиди (около 1000) не притежават провитаминна активност, обаче имат самостоятелно значение като липидоразтворими антиоксиданти и капани на синглетния кислород, както и самият витамин А. Витамин А е необходим за функционирането на органите на зрението (влиза в състава на зрителните пигменти родопсин и йодопсин) и неговият дефицит (и/или дефицитът на цинк) водят до нарушаване на адаптацията към тъмнина (“кокоша слепота”), към възникването на конюктивит (ксерофталмия). Обаче витамин А притежава и редица важни системни ефекти: необходим е за растежа, делението и диференцирането на клетките на епителните тъкани, действа антиоксидантно, което обуславя неговия онкозащитен ефект. Още един важен аспект от действието на витамин А е неговата способност да повишава местната и общата съпротивителност на организма, във връзка с което неговият дефицит повишава риска от възникване на остри респираторни инфекции и други заболявания.
Витамин А спомага за изработването на полови хормони, необходим е за поддържането на репродуктивната функция на мъжете и жените.
Бета-каротинът, както и витамин А оказва добър лечебен ефект при гастрит, стомашна язва и язва на дванадесетопръстника, спомага за бързото зарастване на рани и оздравяване след оперативни намеси.

Витамин Е
Токоферолите (витамин Е) (82-83% - а-токоферол, 10% - b и g-токофероли) са основни мембранни антиоксиданти, стабилизиращи липидните двуслойни мембрани, което осигурява оптимални условия за функциониране на мембранните рецептори, на системите на мембранния пренос и на мембранните ензимни структури. Последните включват вериги за пренос на електрони, определящи енергоосигуряването на клетките и синтеза на АТФ и ензимите на монооксигеназната система, осигуряващи от една страна биосинтез на най-важните ендогенни съединения (кортикоидни и полови хормони, полиненаситени мастни киселини, витамини от група A, D и т.н.), биотрансформация на холестерина в жлъчни киселини и т.н., а от друга страна детоксикация на ксенобиотиците. Не по-малко важно значение имат токоферолите за защитата от окислението на SH-групата белтъчини, включително белтъчините на дихателните и преносните мембранни системи. Изключително важна е функцията на токоферолите като регулатор на биосинтеза на РНК, а следователно и на белтъчините въобще, а също и синтеза на ядрото на хем за хемсъдържащите белтъчини. Трудно е да се преоцени значимостта на този ефект, тъй като с хем е свързано не само осигуряването на организма с кислород, но и проявяването на най-важните биохимични функции (чрез цитохром Р-450-зависима система), включително биотрансформацията на холестерин. С гореизложеното е свързано регулиращото влияние на токоферолите върху метаболизма на белтъчините, мазнините, въглехидратите, хормоните, мастноразтворимите витамини, включително A и D. По силата на това те оказват изразен ефект върху дейността на различни системи на организма – поддържат функциите на сърдечно-съдовата система, ендокринните жлези (включително половите), мускулната тъкан, кръвообразуването (хемопоезата) и т.н.
Витамин Е се прилага при профилактика на онкологични заболявания и исхемична болест на сърцето, при миокардиодистрофии, спазми на периферните съдове, в спортната практика (при натрупването на мускулна маса), при мускулни дистрофии, дерматомиозити, амиотрофична странична склероза, при опасност от спонтанен аборт, нарушена функция на половите жлези, при простатит, чернодробни заболявания, при някои дерматози, псориазис, в педиатричната практика при хипотрофии.

Цинк
Микроелементът цинк влиза в структурата на активния център на няколкостотин металоензими. Той е необходим за функционирането на ДНК- и РНК-полимеразите, контролиращи процесите на предаване на наследствена информация и биосинтез на белтъчини, а с това и репаративните процеси в организма, а също ензима на ключовата реакция на биосинтез на хем, влизащ в структурата на хемоглобина, цитохромите на дихателните вериги на митохондриите, цитохром Р-450, каталазата и миелопероксидазата. Цинкът влиза в структурата на ключовия антиоксидантен ензим – (Zn, Cu)-супероксиддисмутазата и индуцира биосинтеза на защитните белтъчини на клетката – металотионеините, по силата на което цинкът е антиоксидант с репаративно действие.
Цинкът играе важна роля в реализацията на хормоналните функции в организма. Той влияе непосредствено върху произвеждането и функционирането на инсулина, а с това и върху всички инсулинозависими процеси. При мъжете цинкът участва в синтеза на тестостерон и функционирането на половите жлези, по силата на което се проследява обратната връзка между нивото на цинк в организма и потентността. Тъй като е инхибитор на 5-алфа-редуктазата цинкът регулира нивото на метаболит на тестостерона – дихидротестостерон, а неговият излишък обуславя хиперплазията на простатата. Цинкът е необходим и за женския организъм, тъй като влиза в структурата на рецепторите на естроген, като така регулира всички естрогенозависими процеси.
Цинкът е жизнено важен за функционирането на тимуса и нормалното състояние на имунната система на организма и освен това е компонент на ретинолопреносните белтъчини. Цинкът заедно с витамин А (и витамин С) възпрепятства възникването на имунодефицити, стимулира синтеза на антитела и оказва противовирусно действие.
Цинкът помага на зарастването на рани и язви, участва в процесите на вкусовото възприятие и обонянието, необходим е за функционирането на централната нервна система и процесите на запаметяване

ОСНОВНИ ФАРМАКОДИНАМИЧНИ ОСОБЕНОСТИ НА ДЕЙСТВИЕТО НА БАД:

Общоукрепващо
Противовъзпалително
Регулиращо хормоналния баланс
Тонизиращо
Антиоксидантно
Имуномодулиращо
Диуретично
Засилващо потентността и сперматогенезата
Ранозаздравяващо
Кръвоспиращо

ПОКАЗАНИЯ:

Препоръчва се
Като общоукрепващо средство:
За повишаване неспецифичната резистентност на организма с цел понижаване на неблагоприятното въздействие на факторите на околната среда
За повишаване съпротивителните сили на организма към инфекциозни заболявания
За профилактика на следоперативни инфекции
За повишаване устойчивостта към стресови ситуации
При физическо и емоционално натоварване
За профилактика и засилване ефекта на медикаментозната терапия:
При заболявания на пикочо-половата система (инфекция на пикочогонните пътища, уретрити, цистити, пиелонефрити, простатит, аденома на простатата и други)
При импотентност
При остри и хронични заболявания на стомашно-чревния тракт (гастрити, язва на стомаха и дванадесетопръстника, ентероколити)
При атеросклероза и други сърдечно-съдови заболявания
При заболявания на белите дробове и горните дихателни пътища (туберколоза, пневмонии, бронхити)
При ендокринна патология (захарен диабет, нарушена функция на половите жлези при мъжете)
При кожни заболявания (пиодермии, екзема, гъбични поражения – дерматофитии и други)
При нарушена обмяна на веществата (затлъстяване, подагра)
При остеомиелит
При рани и язви
При кръвотечения (белодробни, бъбречни, стомашни, хемороидални)

ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ:

Не се препоръчва прием на препарата при повишена чувствителност към компонентите на БАД

НАЧИН НА УПОТРЕБА: По 1 капсула два пъти дневно преди хранене с много вода.

ОПАКОВКА: Капсули по 520 мг.

УСЛОВИЯ НА СЪХРАНЕНИЕ: Да се съхранява на сухо, проветриво място (при температура под 25°С), на защитено от слънчева светлина и силни електромагнитни полета място, недостъпно за деца.

СРОК НА ГОДНОСТ: 3 години от датата на производство.

Няма коментари:

Публикуване на коментар